image9

Inductees

Lifetime Achievement Award

2013: Ralph Thull

2012: Ray Konkol

2011: Jerry Voelker

2010: Alvin Styczynski

2009: Bill Savatski

2008: "Tuba Dan" Jerabek

2007: Karl Hartwich

2006: Don Schlies

2005: Dr. John Check

2003: Bill Thull, "Concertina Mille" Kaminski

2002: Gene Heier, Tony Rademacher

2001: Don Gralak, Syl Liebl, Sr.

2000: Roger Bright, Jerry Schneider

1999: Lawrence Duchow, Carlo "Spike" Micale, Bernie Roberts

1998: Ray Dorschner, Romy Gosz, Don Peachey

1997: Louie Bashell, Dick Rodgers, Verne Meisner

 

Senior Achievement Award

2008: Don Burghardt
2007: Ernie Broeniman, Phil Brueggen
2006: "Tuba Dan" Jerabek, Ray Wells
2005: Earl McNellis (Cousin Fuzzy), Willard Brueggen
2003: Herbert Behnke, Bob Schamber, Don Schlies
2002: Kenny Brandt, Gary Frank, Ray Konkol, Jerry Voelker
2001: Normie Dogs, Syl Liebl, Sr., Dick Metko, Alvin Styczynski, Louis Zdrazil
2000: Jim Boren, Don Fleury, Steve Young
1999: Ferd Buchel, Tony Rademacher, Bernie Roberts, Bill Thull
1998: Dr. John Check, Ray Dorschner, Joey Klass, Don Peachey, Al Roberts, Jerry Schneider
1997: Louie Bashell, Roger Bright, "Concertina Millie" Kaminski, Verne Meisner, Carlo "Spike" Micale, Al Roberts, Dick Rodgers

 

Support and Promotion

2013: Mollie Busta - Mollie "B" Polka Party

2012: Gary Brueggen

2011: Wisconsin Polka Boosters

2010: "Tuba Dan" Jerabek

2009: Jeff Heinz

2008: Dick Blaha

2007: Arl Brooks

2006: Jeff Heinz

2005: Greg Drust

2003: John Pinter & Jerry Halkoski

2002: Don Heidt

2001: Jim Ebner

2000: Wisconsin Polka Boosters

1999: Greg Drust

1998: Scott Lopas

1997: Noyes Lane

Honor Roll Award

2013: Jerry Schneider, "Tuba Dan" Jerabek

2012: Carl Laack, Romy's Nitingale, Brian Brueggen

2011: Gary Kuchenbecker, Mike Schneider

2010: Gary Brueggen, Mark Jirikovec

2009: Scott Lopas

 

*Pioneer Award 1940-1975

2010: Mark Jirikovec, Gary Brueggen

2009: Scott Lopas

2008: Bill Thull

2007: Doc Perko

2006: Jerry Schneider

2005: Elmer & Tootie Marks

2003: Louie Bashell, John & Irene Ignasiak, Dick Rodgers

 

*Active Award 1975-Present

2008: Ray Dorschner

2007: Jerry Schneider

2006: Gary Kuchenbecker

2005: Steve Meisner

2003: Jim Ebner, Bryan O'Donnell, "Tuba Dan" Jerabek

 

Side Person of the Year

2013: Tom Schneider, Gene Havlovitz, Todd Ouradnik

2012: Brian Seehafer, Mike Cielecki, Don Hunjadi

2011: Tom Schneider, Mike Marnocha, John Wudtke

2010: Tom Schneider, Laurie Solberg, Denis Thull

2009: Greg Laabs, Tom Schneider, Nick Dunkel

2008: Michelle Jerabek

2007: Tom Schneider, Brian Seehafer

2006: Tom Brusky, Tom Schneider, Russell Thull

2005: Chuck Schneider, Marty Nachreiner, Dave Heuer

2003: Ernest Bartell, Herbert Behnke, Bernie Hoppe, Missy Thull, Richard Talatzko

2002: Michelle Jerabek, Randy Thull, Jeff Walker, Bob Breuer, Larry Sokolowski

2001: Bill Hagemann, Chuck Schneider, Gene Tebo, Stan Sterle, Ron VanDenboom

2000: Jim Dorschner, Randy Dorschner, Dave Martinsek, Duane Matuszak

1999: Gary Hendrickson, Bill Micale, Dale Stelzer, Chet Zurawick

1998: Tom Brusky, Scott Koehn, Bob Schamber

1997: Mark Kremer, Dick Metko, Jeff Winard

Band of the Year

2013: Mark Jirikovek Orchestra

2012:Brian's Mississippi Valey Dutchmen

2011: The Jerry Schneider Band

2010: Neal Zunker and the Music Connection

2009: Mike Schneider Band

2008: Gary's Ridgeland Dutchmen

2007: Dorf Kapelle

2006: Neal Zunker & the Music Connection

2005: Karl & the Country Dutchmen

2003: Gary's Ridgeland Dutchmen

2002: Goodtime Dutchmen

2001: Karl & the Country Dutchmen

2000: K!CK

1999: Jeff Winard

1998: Steve Meisner

1997: Roger Bright

Youth Mentor

2013: David Jerabek

2012: Ernest Broeniman

2011: Craig Gall

2010: Jason J. Sebranek

2009: D. Thomas Busch

2008: Fritz Willfahrt

2007: Don Chesebro

Youth Achievement

2013: Brendon Adolf

2012:  Derrick Ziegenbein

2011: Tyler Sawall

2010: Emmitt Raczkowski

2009: Steve Burclaw

2008: Ashley Thull

2007: Andy Hacker

Cultural/Heritage

2013: Waupun Volksfest

2012: Jerry Voelker

2011: Orv Konop and the OK Dance Band

2010: Pommersche Tanzdeel Freistadt

2009: Peggy Mueller

2002: Friestadt Alte Kameraden

2001: Johnny Hoffmann

2000: Jerry Halkoski

1999: Dorf Kapelle

1998: Jerry Schneider

1997: Polish Krakow

Horizon

2002: Neal Zunker & the Music Connection
2001: Dave Austin
2000: Tom Brusky
1999: Chad Przybylski
1998: Gary's Ridgeland Dtuchmen & K!CK
1997: Mike Schneider & Goodtime Dutchmen

Distinguished Service

2013: Louis E. (Lou) Allen , Gary L. Gilbertson, Elmer Hayes, Don Frodl

2012: Jerry Goetsch, Don Zamzow, Laack's Ballroom, Elroy Berkholtz, Art Nickels, Wayne Solberg, Syl Liebl Jr.

2011: "Cousin" Aggie Benz, Joe Karman, Russ Zimmerman

2010: Etzel’s Country Inn, John Kosmeder, Norm Dombrowski, & Duke Wright

1999: Dick & Marian Kosmatka (Dick Kossins), Irv Matti, Jimmy Maupin, Norman Margaff (Fritz the Plumber)

page6 0 1 page6 1 1 page6 2 1 page6 3 1
page9 0 1 page9 1 1 page9 2 1 page9 3 1